Sponsorlu Bağlantılar

Cahit Sıtkı, Türk edebiyatına eşsiz eserler sunmuş önemli edebiyatçılardan birisidir. Cahit Sıtkı Tarancı 4 Ekim 1910 tarihinde Diyarbakır ilinde dünyaya gelmiş olan Türk şairidir. Özellikle hayata karamsar bakmasıyla tanınan şiirleri günümüzde de en çok okunan şiirler arasında yer almaktadır. Özellikle Otuz Beş Yaş şiiri en bilinen ve en beğenilen şiirlerinden birisidir. Ünlü şair 13 Ekim 1956 tarihinde Viyana’da hayata gözlerini yummuştur.

Cahit Sıtkı Tarancı Kadıköy Fransız Saint Joseph lisesinde eğitim almaya başladı ve lisesinin bitmesine çok az bir zaman kalmışken Galatasaray Lisesine geçti ve eğitimini bu lisede tamamlandı. Üniversite eğitimi almak için İstanbul Mülkiye Mektebine ve daha sonra Yüksek Ticaret Okuluna gitti. Yüksek öğrenimini tamamlamak için Paris’te Sciences Politiques’te gitti ve buradan başarıyla mezun oldu.

Cahit Sıtkı Tarancı Eserleri

Ömrümde Sükut
Otuz Beş Yaş
Düşten Güzel
Sonrası

Bu eserler en bilinen eserlerdir. Bu eserler dışında kendisinin daha birçok eseri bulunmakta ve büyük beğeniyle okunmaktadır.

Cahit Sıtkı Tarancı’nın Edebi Kişiliği

Cahit Sıtkı Tarancı kısaca hayatı, kimdir, eserleri ve Cahit Sıtkı Tarancı’nın edebi kişiliği hakkında özet bilgiCahit Sıtkı Tarancı sanat için sanat olgusunu savundu ve bu olguya tüm çalışma hayatı boyunca bağlı kaldı. Cahit Sıtkı Tarancı Beyin anlayışına göre şiir, kelimelerle güzel şekiller kurma sanatıdır. Vezin ve kafiyeden kopmamış; ama ölçülü veya serbest, her türlü şiirin güzel olabileceği inancını taşımış ve bu inancı insanlara yansıtmaya çalışmıştır. Açık ve sade bir üslubu vardır. Çoğu gerçeğe bağlı olan mecazları, derin, karışık ve şaşırtıcı değildir. Uzak çağrışımlara ve hayal oyunlarına pek itibar etmemiştir. Zaman zaman bazı imaj ve sembollere başvurmuştur. Çalışmalarında en çok ölüm ve acı yüklü anılara yer vermiştir.

Cahit Sıtkı Tarancı kimdir ve Cahit Sıtkı Tarancı edebi kişiliği hakkında sizlerde içinizden geçenleri yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz. Ünlü şairi saygıyla anmaktayız. En kısa zaman içerisinde eserlerinin kısa özeti siz değerli edebiyat severler ile paylaşılacaktır.

sponsorlu bağlantılar

14 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler