Sponsorlu Bağlantılar

Bursa ili ilçeleriyle birlikte ülkemizin marka şehirlerinden birisidir. İstanbul ilinden sonra en gelişmiş iller sıralamasında 2. Sırada yer alan Bursa ili gün geçtikçe kendisini yenilemeye ve gelişmeye devam etmektedir. Bursa iline ilk defa gidecek olan kişiler Bursa ilçeleri haritası hakkında bilgi istediğinden dolayı sizlere Bursa ili hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Bursa ilçelerinin haritası en güncel Google Maps sistemi içerisinde yer aldığından dolayı sizlere maps dokümanlarını sunmayı düşünüyoruz. Makalemizden ayrıca Bursa ilinin ilçeleri hakkında da detaylı bilgi almanız mümkün. Bursa ilini ben avucumun içi gibi bilirim diyen kişilerdenseniz şehir hakkında bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

BU YAZIDA OKUYACAKLARINIZ

Gemlik
İnegöl
Karacabey
Keles
Mudanya
Mustafakemalpaşa
Yenişehir
Büyükorhan
Gürsu
Kestel
Orhaneli
Orhangazi
Bursa İlçelerinin Haritaları

Gemlik

Bursa ilinin 30 kilometre kuzeybatı kısmında yer alan körfez bölgesidir. Özellikle turizm değeri yüksek olduğundan Bursa ilinin en beğenilen ve en çok turist alan ilçelerinden birisidir. Zeytini ile meşhur olan bu ilçede sofralık zeytin üretimi yapılmaktadır.
Bursa Gemlik

İnegöl

Bu ilçe Bursa ilinin 450 kilometre güneydoğusunda yer almaktadır. Mobilyanın ülkemizde en geliştiği yerlerden birisi olduğundan istihdam kapasitesi bir hayli yüksektir. İnegöl ilçesi Osmanlı Devleti zamanında da en çok rağbet gören yerleşim yerlerinden birisi olduğundan dolayı ilçede çok sayıda Osmanlı döneminden kalma tarihi eser bulunmaktadır. Özellikle Geyikli Baba Türbesi en çok turist alan mekanların başında yer alıyor.
Bursa inegöl

Karacabey

Bursanın 65 kilometre batısında bulunan Karacabey kazası, Eski evrede Mihaliç ismi ile nitelendirilmekteydi. Şehrin belirli başlı zamanı yapıtları Sultan I. Murat’ın yaptırdığı Yüce Beytullah,1457 senesinde Karaca Bey yönünden yaptırılan Karacabey İbadethane (İmaret Beytullah) ile Karacabey-Bursa yolu üstünde ve Uluabat kesimindeki Osmanlı devri özelliği Issız Han’dır.
Bursa Karacabey

Keles

Uludağ’ın cenup eteklerinde heyeti olan Keleş kazası, Bithynia, Roma, Bizans kalıntılarına muktedirdir. XIV. asırda Osmanlı egemenliğine girmiştir. İlçenin en mühim zamanı özelliği Sultan Yıldırım Bayezid’in Yakup Çelebi aracılığıyla yaptırılan beytullah, hamam ve medreseden meydana gelen Yakup Çelebi Külliyesidir. Kelesin Kocayayla mevkii kampçılık ve trekking için eşi olmayan bir tabiat parçasıdır. Kocasu ırmağı rafting sporunu yapmak için elverişli şartlara muktedirdir.
Bursa Keles

Mudanya

Bursanın 25 kilometre kuzeybatısında ve Marmara Denizi kıyısında bulunan Mudanya, Bursa’nın iskelesi konumundadır. Temiz havası ile yaz turizminin yoğun olarak hayata geçtiği Mudanya dolaylarında en isim yapmış günübirlik seyahat alanı Çanaklıçeşme’dir. Osmanlı hanelerinin en güzelleri Mudanya’dadır. Bu hanelerin en ehemmiyetlisi Tahir Paşa Konağıdır.
Bursa Mudanya

Mustafakemalpaşa

İlkçağdan buyana muhtelif yerleşimlere sahne olan kazanın antik ismi Kirmastı’dır. Yakınında Miletopolis ören alanı yer almaktadır. İlçe merkezinde Lala Şahin Türbesi, Hamzabey İbadethane ve Türbesi, Şeyhmüftü Beytullah ve Türbesi ardı sıra Dorak Hazineleri kesimi, Kestelek Harabeleri alakaya kıymet zamanı yerlerdir. Muradiye Sarnıç kasabayı civarlarındaki Suuçtu Şelalesi, Söğütalan bucağındaki Suçıktı mesiresi Mustafakemalpaşa civarındaki benzeri olmayan harikalarıdır.
Bursa Mustafakemalpaşa

Yenişehir

Bursanın 45 kilometre doğusunda bulunan Yenişehir eski çağda Neopolis olarak isimlendiriliyordu. Osman Gazi zamanında Osmanlı topraklarına katılan kaza, Osman Gazi yönünden gazilerine kılıç hakkı ismiyle yurtluk olarak verilmiştir. İskana oluşturulan yerde kurulan şehir Yenişehir ismini almıştır. Osmanlı devrinden kalan varlıklı zamanı yapıtlara sahip Yenişehir’de Osman Gazi’ nin yaptırdığı saraydan arda kalan Saray Hamamı, I. Murad devrinden kalma Postinpuş Baba Zaviyesi, XIV. asırda yapmak edilen Voyvoda İbadethane (Çınarlı İbadethane), XVI. asırda yapılma olan Koca Sinan Paşa Külliyesi, Bali Bey İbadethane, Orhan Bey tarafınca yaptırılan Yüce İbadethane, Süleyman Paşa Külliyesi, 1645′de Yenişehirli Akıl hastası Hüseyin Paşanın yaptırdığı Çifte Hamam, Yarhisar Kasabayı Orhan İbadethane ve Saat Kulesi görülmeye kıymet zamanı yapılardır.
Bursa Yenişehir

Büyükorhan

Büyükorhan Bursa ilinin 86 kilometre güneyindedir. İlçenin yarısı ağaçlık alana sahip olup doğal güzelliklerinden Görecik yaylası bölgeye 6 kilometre uzaklıktadır.
Bursa Büyükorhan

Gürsu

Gürsu Bursa merkezine 12 kilometre uzaklıktaki Gürsu kazası,zamanı çınar ağaçları,Osmanlı haneleri,zamanı hamam ve camisi ile şirin bir ilçedir. Turistlik açıdan Bursa ilinin en gelişmiş ilçelerinin başında Gürsu yer almaktadır.
Bursa Gürsu

Kestel

Kestel Bursa ilinin 12 kilometre doğusunda bulunan Kestel,Bursa ile yaklaşık olarak birleşmiş gibidir. Kestel ismi Roma Zamanında meydana getirilen ve Kastel isminde olan kalesinden gelmektedir. Tarihi mekanlar ilginizi çekiyorsa Kestel gezmek için ideal bir yerdir.
Bursa Kestel

Orhaneli

Orhaneli Bursa ilinin 55 kilometre güneyinde ve Uludağ yamaçlarındadır. Orhaneli civarlarındaki Çınarcık günübirlik bir gezinsel alandır ve doğal güzellikleri ile ünlüdür. Doğayla başbaşa kalmak isteyen kişilerin en uğrak mekanları arasında yer almaktadır.
Bursa Orhaneli

Orhangazi

Orhangazi Bursa ilinin 48 kilometre kuzeyinde ve Bursa-Yalova yolu üzerinde yer almaktadır. Bursa’dan sonrasında endüstri bakımından ikinci sırayı almaktadır. İznik Gölü’nün batı kıyısında uzanan topraklarda, Keramet Kaplıcası’nın kliminotolojik tesiri ile yeryüzünün en leziz zeytinin büyüdüğü alan meydana gelmiştir. Tarım halkın en önemli geçim kaynakları arasında yer alır.
Bursa Orhangazi

Bursa İlçelerinin Haritaları

Bursa ilçe haritası

 

sponsorlu bağlantılar

11 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler