Sponsorlu Bağlantılar

Bilimsel yöntem aşamaları sayesinde birçok problemin çözüme kavuşturulduğu aşikardır. Bilimsel yöntem basamakları mevcut olan problem baz alınarak hazırlansa da genel olarak her problemde kullanılan işlem basamakları aynı şekildedir.

Bilimsel yöntemin ne olduğunu anlamak için öncelikle bu olgunun tanımını yapmak istiyoruz. Doğada meydana gelen sorunlarının tamamına bilimsel problem denilmektedir. Bu problemin ortadan kaldırılması için izlenen yola ilse bilimsel yöntem adı verilmektedir.

Bilimsel problemin çözüme kavuşturulması adına yapılan çalışmalara bilimsel çalışma denilmektedir. Yapılan bu bilimsel çalışmalar neden sonuç ilişkisi baz alınarak yapılmaktadır ve birçok aşamadan oluşmaktadır. Gelin öncelikle bu aşamaların neler olduğunu öğrenelim.

Bilimsel Yöntem Aşamaları (Basamakları)

1. Problem tespit edilmesi
2. Veri toplama çalışmaları
3. Hipotez kurma
4. Tahminler yapma
5. Kontrollü deneylerle sınama
bilimsel yöntem basamakları
Bu saydıklarımız temel olan bilimsel yöntem basamaklarıdır. Farklı problemler için ekstra basamakların oluşturulması da mümkündür.

Bilimsel Yöntem Örnekleri

Evde yer alan çamaşır makinesi aşırı derecede gürültü yapmaya başlamış olsun. Bunu fark eden evin reisi kayış kasnak mekanizmasında sorun olabileceğini düşünmeye başlar. Bu öne sürüm evin reisinin hipotezi olarak ele alınabilir. Daha sonra makineyi tamir etmek için kayış kasnak mekanizmasının kontrol edilmesi hipotezin doğrulanması aşamasıdır. Mevut hipotez doğrulandıysa tamir etmek için yöntemlerin araştırılmasına gidilir. Hipotez doğru değil ise maalesef kişinin tekrardan yeni bir hipotez oluşturması gerekmektedir.

sponsorlu bağlantılar

16 + 7 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler