Bilim

İnsan beynini bilgisayar ile birleştiren Neuralink nedir?

SpaceX ve Tesla lideri Neuralink’in beyin-bilgisayar bağlantı teknolojisi

Neuralink Corporation, Elon Musk ve kurucu ekibi tarafından kurulan ve implante edilebilir beyin-bilgisayar arayüzleri geliştiren bir Amerikan nöroteknoloji şirketidir. Şirketin merkezi San Francisco’dadır.

Çoğu kişi şirketin adını yeni duymuş olmasa da, şirket 2016 yılında kurulmuş ve ilk kez Mart 2017’de halka açıklanmıştır.

Tesla Motors ve SpaceX şirketlerinin kurucusu Elon Musk, kurmuş olduğu NeuraLink isimli şirketi üzerinden, insan beynini bilgisayar arayüzlerine bağlayacak teknolojiler üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Musk geçtiğimiz aylarda söz konusu teknoloji sayesinde beş yıl gibi kısa bir süre içinde insanların yabancı dil öğrenmeye ihtiyacı olmayacak olduğunu iddia etmişti.

Elon Musk merakla beklenen bu yeni buluşunu internet ortamından canlı olarak tanıttı. Canlı yayında Neuralink’in geliştirdiği implantın bağlandığı bir domuzun beyin sinyalleri ekranlara aktarılarak, takip edildiği görüldü. Musk, “Bu, insanların Tesla’sını çağırması, video oyunu oynaması veya omurilik felçli birinin tekrar yürümesini sağlayabilir” dedi.

Musk, çipin ayakta tedavi prosedürü ile bağlanabileceğini, ancak elektrotları beynin içindeki kan damarlarına çarpmayacak kadar hassas bir şekilde yerleştirebilecek ‘harika bir robota’ gerek olduğunu dile getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu