Sponsorlu Bağlantılar

Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletini muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak adına çok sayıda yeniliklere imza atmış isimlerden birisi olsa da kendisi en çok cumhuriyeti ilan etmiş olması ile övünmektedir. Benim en büyük eserim Türkiye cumhuriyetidir sözünü söylemiş olması kendisinin cumhuriyete ne denli önem verdiğinin en önemli göstergelerinden birisidir. Benim en büyük eserim Türkiye cumhuriyetidir sözünün anlamı temel bazda bilinse de insanlar ilgili sözün derinlemesine açıklamasını merak ettiklerinden dolayı sizlere bu sözü açıklamaya çalışacağız. Benim en büyük eserim Türkiye cumhuriyetidir sözünün anlamı neymiş gelin öğrenelim.

Türkiye cumhuriyeti Osmanlı devletinin devamı olarak kabul edilen bir devlettir. Sizlerin de bildiğiniz gibi Osmanlı devleti zamanında ülkeyi yöneten tek bir aile bulunmaktaydı. Aile içerisinde yer alan ve ön plana çıkan kişi de padişahtı. Ülkenin bekasını ilgilendiren hiç bir olayda halk söz sahibi değildi. Alınacak kararlar sadece padişahın onayından geçerdi. Mustafa Kemal Atatürk, tüm mücadeleleri Türk milletinin vermesine rağmen Türk milletinin ülkenin bekası için alınan kararlarda söz sahibi olmamasına her zaman yadırgamıştır. Düşman işgalinden vatanı kurtarır kurtarmaz Türkiye’yi kurduğu zaman öncelikli olarak milletin idarede söz sahibi olabilmesi için cumhuriyeti ilan etmiştir. Yaşanan bu durumda Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhuriyete ne kadar önem verdiğinin en büyük göstergelerinden birisidir.

Savaş bitip aradan bir hayli zaman geçtikten sonra Mustafa Kemal Atatürk’e Türk milleti için yaptığınız en önemli şeyin ne olduğu sorulduğunda kendisi sorulan bir soruya benim en büyük eserim cumhuriyettir diyerek cevap vermiştir. Türk insanına bu kadar değer veren Mustafa Kemal Atatürk’ün bu sözü yani benim en büyük eserim cumhuriyettir sözü umarız insanlara Mustafa Kemal Atatürk’ün ne kadar değerli bir insan olduğunu açıklamaya yeter.

Eğer cumhuriyet ilan edilmeseydi emin olun günümüzde demokrasi adına hiçbir şey olmazdı nasıl ki Suriye topraklarından Esad zulmünden insanlar kaçıyorsa, ülkemizdeki insanlarda komşu devletlere kaçmaya çalışırdı. Bu durumun temel sebebi ise idarenin sadece bir kişin elinde olması olarak gösterilebilirdi. Türkiye cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşam süren kişilerin tüm bu nedenlerden dolayı cumhuriyetin kıymetini bilmelerini temenni ederiz.

sponsorlu bağlantılar

11 + 7 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler