Sponsorlu Bağlantılar

su çiçeği çok fena kaşıntı yapan bir hastalık türüdür. Kaşıntıyı öncelemek için ne yapsak nafile kalır. hastalığın en büyük sıkıntısı kaşıntı yapıyor olmasıdır. şimdi sizlere su çiçeği nasıl bulaşır, su çiçeği nasıl tedavi edilir, su çiçeğinden korunma yolları nelerdir gibi sorulara yanıt arayacağız.

sponsorlu bağlantılar

Bulaşması
Döküntülerin başlamasından 5 gün önce ve döküntünün ilk altı gününde damlacık yolu ile ve doğrudan temasla bulaşır.
Tedavisi
Bağışıklık sistemlerinde yetersizlik olan çocuklarda hastalık ölümcül olabileceğinden antiviral (virüslere etkili olan) İlaçlarla tedavisi gerekir. Sağlam çocuklarda herhangi bir tedavi gerekmez. Ancak ateş düşürücü olarak aspirin kullanılmamalıdır. Bu hastalarda Reye sendromu adı verilen bir çeşit ansefalite yol açtığı düşünülmektedir.
Komplikasyonlar

Su çiçeği sağlıklı çocuklarda seyrek olarak kompllkasyon yapar. Nadiren ansefalit görülebilir. Döküntülerin başlamasından 3-8 gün sonra ataksi (Sarhoş gibi yürüme) ile ortaya çıkar. Su çiceği sırasında ikincil baktertyel enfeksiyonlar ya da doğrudan su çiçeğine bağlı viral pnömoni öldürücü olabilir. Çocuklarda hafif erişklnlerde daha ağır gelişir. Doğumdan sonra 5 İle 10 gün arasında su çiçeğine yakalanan bebeklerle, hastalık çok ağır geçer.
Korunma
Su çiçeği aşısı vardır. Ancak yaygın olarak uygulanmamaktadır Bağışıklık sisteminde yetersizlik olanlarda (kanser, kortikosteroic kullanımı vb gibi) uyglanılabilen öldürülmüş virüs aşısıdır. Anneder geçen antikorlar bebeği altı ay korurlar. Hasta ile temastan sonra A gün İçinde immün globulinle korunulabilir.

sponsorlu bağlantılar
Kategori: Sağlık

4 Yorum Yapılmış.

 1. Aslı diyor ki:

  12 yaşındayım bende geçirdim ve hala geçiriyorum çok kaşınıyor moralimi çok bozdu hemen geçmesi için ve kaşıntımın durması için ne yapabilirim en fazla kaç gün sürer yardımcı olur musunuz ?

 2. yağmur diyor ki:

  ben 15 yaşındaydım bende geçirdim çok kötü bir hastalıktı çok kaşınıyordu hertarafım ve onun için de okula gidemedim baya bi devamsızlıklarım oldu ama ben sonradan ödevlerimi iyi yaptım resmen 10-15 gün sürmüştü

 3. bilinmez e diyor ki:

  ben 12 yaşındayım bende geçirdim.Acayip kasınıo yardım eer misiniz?

 4. oğuz çelik diyor ki:

  Ben 14 yaşındayım su çiçeği çıkardım acayip bi şekilde kaşınıyorum bu kaşınmayı nasıl giderebilirim. Birde bu hastalık kaç gün sürer ??

13 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  


Saatlerin Anlamları yecüc mecüc