Sponsorlu Bağlantılar

B-12 vitamini hangi besinlerde bulunur ve B-12 Vitamini nelerde var konulu makalemize hoş geldiniz. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde en etkin vitaminlerden birisi olan b on iki vitamini sağlıklı yaşam adına sıklıkla tüketilmesi gereken vitaminler arasında yer almaktadır. B-12 vitaminin en önemli özelliği kırmızı kan hücresi yapmasıdır. B-12 vitaminini tüketerek kırmızı kan hücresi yapımınızı hızlandırabilirsiniz. Ayrıca B-12 vitamini sinir sisteminizin dengelenmesinde etkin rol oynar. Peki, b-12 vitamini hangi yiyeceklerde bulunuyor? Gelin b-12 nelerde varmış birlikte göz atalım.

B-12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur, B-12 Nelerde Var

B-12 vitamini hayvansal kaynaklı besinlerin büyük bir bölümünde bulunmaktadır. Özellikle ciğer, kırmızı et, ton balığı, balık yumurtası, yoğurt, peynir, yumurta, tavuk gibi besinlerden B-12 vitaminini bol miktarda karşılayabilirsiniz. Hayvansal ürünleri maddi imkânlar neticesinde temin edemiyorsanız günde bir bardak süt içerek B-12 ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

B-12 Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

-Kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin yapısı bozulur, sayısı azalır.
– Sinir sistemi bozuklukları artar.
– İlaçlar ve bağırsak parazitleri emilimi engeller.
– Eksikliğinde pernisiyöz anemi görülür.

B-12 Nelerde Var

Hepinize sağlık kokan uzun bir yaşam dileriz. B-12 Nelerde bulunur konulu makalemizle alakalı aklınıza takılanları bizlere sorabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

14 + 2 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler