Sponsorlu Bağlantılar

En çok ayran tüketen toplumlardan biriside biz Türkleriz sanırım. Bu yazı dizimizde sizlere çok tükettiğimiz gıda ürünlerinden birisi olan ayranın yarar ve zararlarından bahsetmek istiyoruz. Gelin içimizi serinleten ayranın yararları ve zararları nelermiş bir göz atalım.

sponsorlu bağlantılar

Ayranın Faydaları

– A, B12, D, B2 ve B6 vitaminleri ile protein deposudur.

– Ayran tüketimi içerisinde kalsiyum barındırdığından diş sağlığı ve kemik sağlığı açısından önemlidir.

– Yaz ayalarında vücut ısımızın artmasıyla birlikte oluşan harareti gidererek vücut ısısının dengeye gelmesini sağlar.

– Ayranın içerisinde bulunan maddeler kişinin stresini yok ettiğinden kişisinin ruhsal açıdan huzura kavuşmasını sağlamakta.

Ayranın Zararları

Ayranın en büyük zararı uyku yapmasıdır. Ayran içerisinde bulunan laktik asit vücutta birikerek kişinin kendisini yorgun hissetmesine ve sürekli uyku halinde olmasına neden olmaktadır. Ayranın bilinen başka bir zararı bulunmamaktadır.

sponsorlu bağlantılar
Kategori: Yazılar

2 Yorum Yapılmış.

  1. sinan diyor ki:

    arkadaşlar ayran yüzde yüz yararlı bir içeçektir hiçbir yan etkisi zararı yoktur içtiğiniz koladan bin kat sodadan 100 kat içinde ne olduğu belli olmayan meyve sularından 50 kat daha iyibir içeçektir ben yaklaşık 15 senedir gece çalışıyorum saat 23,30 da işe gidiyorum 13,00 da eve geliyorum her gün akşam işte en az yarım litre ayran içiyorum bugüne kadar gece çalışmama rağmen hiç uykumun geldiğini hatırlamam bide ayran uyku getirir derler vallahi yalan inanmayın bol bol için

    • cann can diyor ki:

      merak etme kardes benim de 90 yasinda kayinvalidem var bi lokma tatli olan bisi yesin bir bardak ayran der en az gunde 10 bardak icer masallah hala turp gibi yani sekeri olanlar bool bool icin uyku isi dogru gibi biraz uyku yapiyor yalan degil derim.

13 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)  


Saatlerin Anlamları yecüc mecüc