Sponsorlu Bağlantılar

İlerleyen yaşlarda ayak şişmesi ve ayak morarması vakaları sıkça artmaktadır. Bu yazı dizimizde genel olarak ayak şişmesi ve ayak morarmasının neyden kaynaklandığını sizlere aktarmak istiyoruz. Sağlıklı bir yaşam için bu duruma dikkat etmemizde fayda var.

sponsorlu bağlantılar

Ayak şişmesi genel olarak kalpte meydana gelen bozulmalardan meydana gelmektedir. Kalp kanı iyi pompalayamadığından dolayı ayakta şişmeler meydana gelmektedir. Ayrıca toplardamarlarda meydana gelen bozulmalar sonucu ayakta oluşan varisler ayakların şişmesinde büyük etkendir. Eğer böbrek ve karaciğer yetmezliğiniz varsa bu hastalıklarda ayak şişmesine neden olmakta.

Ayak morarması ise, herhangi bir darp söz konusu değilse genel olarak damar tıkanıklığı ve varis oluşmasından kaynaklanmaktadır. Eğer cildi bir probleminiz yoksa bu durumu hafife almayın ve en kısa zaman içerisinde bir doktora görünün. Damar tıkanıklıkları kalbi olumsuz etkilemekte ve kalp sağlığınızı bozmaktadır. Hepinize sağlık kokan bir ömür dileriz.

sponsorlu bağlantılar
Kategori: Yazılar

1 Yorum Yapılmış.

  1. aslı gündüz diyor ki:

    28 aralık 2012 de istanbul başkent hastanesinde ananemin sağ bacağına girişimsel radyoloji bölümünde önce anjiyo sonra tıkalı damarlarda pıhtı çıkarma işlemleri yapıldı yoğun kan sulandırıcı ve damar açıcı verildiğinden dolayı bir gece yoğun bakımda kaldı (bilinci açık olduğu için tansiyonunun çok yüksek olduğunu ve düşürmek için hiçbir müdahalede bulunulmadığını biliyoruz) ertesi gün tekrar anjiyo ve balon işlemleri yapıldı (yaş 78 ) daha sonra hastanede yattı, hala hastanede yatıyor bacakların birkaç yerinde damar tıkanıklığı olduğu (karın içi dahil) bu nedenle her iki bacağın kasık bölgelerinden giriş yapıldığı söylendi. şuanda sağ bacakta ayak bileğine kadar sıcaklık iyi (hastaneye geldiğimizde soğuktu) fakat bilekten sonra ayak üstünde alacalı morluklar var topuk tamamen mor ayak tabanı hemen hemen mor parmaklarda morluklar var ve bacak bilek ayak şişmiş. hiç kesintisiz damar açıcı ve kan sulandırıcı ilaçlar veriliyor hem damardan hem kolun kas içine. idrara çıkmada zorluk var. yürümede zorluk var. aşırı ağrı var. coraspin veriliyor ama ağrıda azalma yok. yüksek tansiyon hastası. açlığa bağlı şeker düşmesi var ve elma püresi dışında bişey yiyemiyor iştahta çok azalma var suyu zor içiriyoruz. benim sorum ayaktaki morluklar şişme ve aşırı ağrı bu tür bir operasyon sonrası normal mi? doktor bey yürümesi gerektiğini söyledi fakat ağrılar ve şişlikten dolayı yürüyemiyor. tuvalete sürüyerek götürüyoruz. sizce bu durum ne kadar devam eder?

17 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)  


Saatlerin Anlamları yecüc mecüc