Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Güneş yılı esaslı ve ay esaslı takvimler arasındaki farkı daha iyi kavrayabilmek adına güneş yılı esaslı ve ay yılı esaslı takvimleri sizler için derinlemesine ela almak istiyoruz. Yeğenimin öğretmenin bu ödevi vermesi üzerine toparladığımız bilgileri siz değerli takipçilerimizle paylaşmak istiyoruz.

Ay Takvimi
Ay takvimi, Dünya’nın Güneş çevresindeki hareketleri yerine Ay’ın tam devrelerini temel alan takvim. “Mevsim yılı” da denilen bir Güneş yılında 12.37 sinodik ay bulunur, yani ay senesi daha çabuk tamamlanır. Bu nedenle ay takvimlerini Güneş takvimine çevirirken belirli bir sürenin ilave edilmesi gerekmektedir

Ay Takviminin Tarihçesi
Sümerler muhtemelen ayın devrelerine dayalı bir takvimi kullanan ilk medeniyetti. Sümer-Babil ayları yeni Ay’ın göründüğü gün başlıyordu. Hükümdarlık astronomları mevsim hataları bariz hale geldiğinde takvimde gerekli düzenlemeleri yapıyorlardı. MÖ 380 civarında ay takvimlerine sabit düzenlemeler getirildi. 7 artık ay, 19 yıllık periyotlarda yıllara ekleniyordu. Daha sonra Yunan astronomlar da Ay yılını Güneş yılına uyarlayan çeşitli düzenlemeler yaptılar. Roma cumhuriyet takvimi, muhtemelen Yunan Ay takvimini temel almıştı.
Günümüzde bazı dinî gruplar Ay takvimlerini kullanmaya devam ederler. Örneğin Yahudi takvimi, milattan 3760 yıl 3 ay önce başlar. Yahudi yılı sonbaharda başlar. Aylar 29 veya 30 gündür. Artık yıl ve aylarla Güneş takvimine uyarlanır.
Bir diğer ay takvimi, İslam peygamberi H.Z Muhammed’in MS 622 yılında Mekke’den Medine’ye Hicret’ini esas alan Hicrî takvimdir. Bu takvimi Güneş yılına uydurmak için ayar yapılmaz.

Güneş Takvimi
Güneş takvimi, Dünya’nın Güneş’e göre dönme ekseninin açısını temel alan bir takvim türüdür.

Yıldızlara Göre Güneş Takvimleri
Eğer dünyanın konumunu sabit yıldızlara göre hesaplanır, sonra güneş her hangi bir Zodyak takımyıldızının yakınında bulunduğu zaman belirlenir. Bu tip takvimlere “yıldızlara göre güneş takvimi” denir.

Yıldızlarla ilgili takvimin yılı ortalama olarak bir takvim yılı kabul edilir.

Hint Güneş Takvimi yıldızlara göre güneş takvimine bir örnektir. Genellikle 365 gün uzunluğundadır, fakat şimdi ve daha sonra fazladan bir gün ile artık yıl oluşur.

sponsorlu bağlantılar
Kategori: Yazılar

18 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)  


Saatlerin Anlamları yecüc mecüc