Sponsorlu Bağlantılar

Auguste Rodin kimdir? Auguste Rodin ünlü bir Fransız asıllı heykeltıraştır. Auguste Rodin eserleri, Auguste Rodin hayatı ve Auguste Rodin biyografi bilgileri Google’nin açılış sayfasına Auguste Rodin anısını logo koymasıyla birlikte en çok merek edilen sorulardan birisi oldu. Siz değerli takipçilerimiz için ilgili sanatçıyı araştırdık ve elimize geçen bilgileri yazımızın devamından paylaşmaya karar verdik.

Auguste Rodin Kimdir? Auguste Rodin Eserleri Hayatı Biyografi

Auguste Rodin 12 Kasım 1840 yılında Paris’te dünyaya geldi. Kendisi günümüze kadar ulaşmış en ünlü heykellerin ustalarından birisidir. Küçük yaşlardayken heykellere ilgi duymaya başlayan Auguste Rodin kendisinde de var olan şekillendirme kabiliyetini keşfedince genç yaşlarda heykel alanında çalışmalar yapmaya başladı. 1864’te ilk atölyesini tuttu ve 20 yaşındaki Rose Beuret’yle tanıştı. 1871’de Belçika’da ilk kez yapıtlarını sergiledi. Gerçek boyutlu bir insan bedeni çalışması olan eseri tamamladıktan birkaç ay sonra Tunç Çağı adını verdiği bronz heykeline 1875’te başladı. 1882’de ise Adem, Havva ve Düşünen Adam adlı figürlerini yaptı. Bir süre sonra sevgilisi, daha sonra da en büyük rakibi olacak Camille Claudel’le tanıştı. 1883’te Victor Hugo büstünü yaptı, iki yıl sonra Calais Belediyesi, Calais Burjuvaları anıtını ısmarladı. Ertesi sene Öpüşmeyi yaptı. 1888’de devlet, Uluslararası Sergi için Öpüşme’nin mermerini ısmarladı. 1889’da empresyonizmin öncülerinden Fransız ressam Claude Monet’yle birlikte sergi açtı. 1895’te Meudon’daki Villa des Brillants’ı satın alarak resim ve antik heykel koleksiyonunu oluşturmaya başladı.

Auguste Rodin Düşünen Adam Heykeli

Auguste Rodin Düşünen Adam Heykeli

1900’de, Uluslararası Sergi vesilesiyle Paris’teki Alma Meydanı’nda yer alan pavyonda, 1902’de ise Prag’da büyük sergi açtı. 1904’te alçıdan yapılmış büyük boy Düşünen Adam heykeli ilk kez Londra’daki International Society’de, bronz versiyonu ise Salon de Paris’de sergilendi. Düşünen Adam 1906’da Panthéon’un önüne yerleştirildi.

Fransa Ulusal Meclisi, arka arkaya yaptığı üç bağışla koleksiyonlarını devlete bırakan sanatçının anısına, Biron Konağı’nı Rodin Müzesi yapma kararı aldı. 29 Ocak 1917’de Rodin ve Rose Beuret evlendi. Rose, 14 Şubat’ta yaşama veda etti. Aynı yıl, 17 Kasım’da ölen Rodin, Meudon’daki Villa des Brillants’ın bahçesine, Rose’un yanına gömüldü. Mezarlarının başında bir Düşünen Adam heykeli yer alıyor.

Auguste Rodin Eserleri

Cehennem Kapıları
Le Baiser 1888 – 1889
Balzac anıtı
Kale kent soyluları
Düşünen Adam
Le Baiser (The Kiss)

Bunlar dışında birçok eseri var ancak biz sizlere en ünlü eserlerini aktarmak istedik.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Auguste_Rodin

sponsorlu bağlantılar

15 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler