Sponsorlu Bağlantılar

Mustafa Kemal Atatürk sadece savaş uzmanı kişiliği ile baskın olmayıp, bilimsel yanıyla da tanınan bir isimdir. Okullarda öğrencilere Atatürk sevgisini aşılamak adına Mustafa Kemal Atatürk’ün matematik alanında yaptığı çalışmalar ve Atatürk’ün geometri alanında yaptığı çalışmalar ders müfredatına yer almaktadır. Sizlere bu konuda ayrıntılı bilgi vermek adına konunun derinliklerine inmek istiyoruz.

Atatürk matematik alanında yapmış olduğu çalışmalarla tanınan bir isimdir. Özellikle matematik ve geometri alanına kazandırmış olduğu yeni Türkçe kavramlarla bu bilimin tüm Türk toplumlarında hızlı bir şekilde öğrenilmesine vesile olmuştur. Yazımızın devamından Ulu Önderin ne tür çalışmalar yaptığı hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Atatürk’ün Matematik Geometri Alanında Yaptığı Çalışmalar

Mustafa Kemal Atatürk 1936-1937 yılları arasında “Geometri” adıyla bir kitap yazmış ve yayınlamıştır. Bu kitabı kendi el yazısıyla yazdığı bilinmektedir. Bu kitabın yazılmasının temel amacı özellikle yabancı dillerden gelen bazı geometrik kavramların Türkçeleştirilmesidir. Mustafa kemal Atatürk matematik alanında böyle bir yenilik yaparken ayrıca Türkçenin korunmasını da sağlamıştır. Bu yapılan çalışma Mustafa Kemal Atatürk’ün Türklüğe ne kadr önem verdiğine bir kanıt olabilir.

Atatürk

Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk’ün kaleme almış olduğu bu geometri kitabının içerisinde boyut, uzay, yüzey, düzey, çap, yarıçap, kesek kesit, yay, çember, teğet, açı, açıortay, içters açı, dışters açı, taban, eğik, kırık, çekül, yatay, düşey, yöndeş, konum, üçgen, dörtgen, beşgen, köşegen, eşkenar, ikizkenar, paralelkenar, yanal, yamuk, artı, eksi, çarp, bölü, eşit, toplam, oran, orantı, türev, alan gibi terimler yer almaktadır ve bu terimler anlaşılır bir dille açıklanmıştır. İlgili kitap toplamda 44 sayfadan meydana gelmektedir. Matematik ve geometri alanıyla ilgileniyorsanız bu muhteşem eseri okumanızı tavsiye ederiz. Bakarsınzı eserden ilham alıp sizlerde bir takım şeyleri ortaya koymaya çalışırsınız.

Atatürkün Dil Alanında Yaptığı Yenilikler

Mustafa Kemal Atatürk’ün matematik ve geometri alanında yaptığı yenilikler kısaca bu şekildedir. Sizlerde konu ile alakalı bildiklerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Geometri Kitabı Video Anlatım

sponsorlu bağlantılar

19 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler