Sponsorlu Bağlantılar

Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletini bağımsız kılmak ve halk egemenliğini sağlamak adına canını ortaya koyarak mücadele etmiş bir kişidir. “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözünü söyleyen Atatürk, halk egemenliğinin ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istemiştir. Tarih bilimcileri günümüzde bu söz üzerinde sıklıkla durduğundan dolayı sizlere ilgili söz ile Atatürk neyi ifade etmiştir konusunda bilgi vereceğiz.

sponsorlu bağlantılar

Atatürk egemenlik kayıtsız şartsız milletindir sözüyle neyi ifade etmiştir? Atatürk’ün söylemiş olduğu bu sözü elimizden geldiği kadarı ile sizlere açıklamak istiyoruz. Sizlerinde eklemek istedikleri varsa yorum yap kısmından konuya destek olabilirsiniz.

Türkiye cumhuriyetinin, tarihinde varsayılan bir sloganı olmadığı için, Türkiye cumhuriyetinin sloganı bu cümle olarak kabul edilir. Çünkü Mustafa kemal Atatürk, kurduğu cumhuriyetin, halk egemenliğine dayalı olduğunu bilerek ve buna inanarak bu cümleyi söylemiştir.
mustafa kemal atatürkTürkiye cumhuriyetinin değer, misyon ve vizyonlarına uyan bu cümlenin slogan olarak kabul edilmesi bu yüzdendir. Bu ilke 23 Nisan 1920 de TBMM’nin açılması ile hayata geçmiştir ve 20 Ocak 1921 de kabul edilen teşkilat-ı esasiye (T.C. ilk anayasası) ile resmiyet kazanmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk ve düşünce sistemi günümüzde her ne kadar yok edilmeye çalışılsa da Türk milleti, bu önemli insanın bizler için yapmış olduğu mücadeleyi unutmayacak ve Türkiye Cumhuriyeti var olduğu sürece kendisini saygıyla anacaktır.

sponsorlu bağlantılar
Kategori: Eğitim, Sözler

2 Yorum Yapılmış.

  1. şevval diyor ki:

    Çok faydalı bir açıklama olmuş. Öğretmeniminde yazdıklarınızı beğeneceğini düşünüyorum. Beni büyük bir sıkıntıdan kurtardınız. Allah sizlerden razı olsun.

  2. […] Atatürk Egemenlik Kayıtsız şartsız Milletindir Sözüyle Neyi ifade Etmiştir Atatürk’ün Eğitim ile ilgili Söylediği Sözler yazısına ait etiketler : Atatürk, Atatürkün eğitim hakkındaki sözleri, atatürkün eğitim ile ilgili özlü sözleri, Atatürkün en güzel sözleri, Atatürkün sözleri, Atatürk’ün Eğitim İle İlgili Sözleri, eğitim, eğitim ile ilgili, Özlü Sözler, Söylediği, sözleri Atatürk’ün Eğitim ile ilgili Söylediği Sözler yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz. […]

20 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)  


Saatlerin Anlamları yecüc mecüc