Sponsorlu Bağlantılar

Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletini bağımsız kılmak ve halk egemenliğini sağlamak adına canını ortaya koyarak mücadele etmiş bir kişidir. “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözünü söyleyen Atatürk, halk egemenliğinin ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istemiştir. Tarih bilimcileri günümüzde bu söz üzerinde sıklıkla durduğundan dolayı sizlere ilgili söz ile Atatürk neyi ifade etmiştir konusunda bilgi vereceğiz.

Atatürk egemenlik kayıtsız şartsız milletindir sözüyle neyi ifade etmiştir? Atatürk’ün söylemiş olduğu bu sözü elimizden geldiği kadarı ile sizlere açıklamak istiyoruz. Sizlerinde eklemek istedikleri varsa yorum yap kısmından konuya destek olabilirsiniz.

Türkiye cumhuriyetinin, tarihinde varsayılan bir sloganı olmadığı için, Türkiye cumhuriyetinin sloganı bu cümle olarak kabul edilir. Çünkü Mustafa kemal Atatürk, kurduğu cumhuriyetin, halk egemenliğine dayalı olduğunu bilerek ve buna inanarak bu cümleyi söylemiştir.
mustafa kemal atatürkTürkiye cumhuriyetinin değer, misyon ve vizyonlarına uyan bu cümlenin slogan olarak kabul edilmesi bu yüzdendir. Bu ilke 23 Nisan 1920 de TBMM’nin açılması ile hayata geçmiştir ve 20 Ocak 1921 de kabul edilen teşkilat-ı esasiye (T.C. ilk anayasası) ile resmiyet kazanmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk ve düşünce sistemi günümüzde her ne kadar yok edilmeye çalışılsa da Türk milleti, bu önemli insanın bizler için yapmış olduğu mücadeleyi unutmayacak ve Türkiye Cumhuriyeti var olduğu sürece kendisini saygıyla anacaktır.

sponsorlu bağlantılar

13 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler