Sponsorlu Bağlantılar

Asit yağmuru nedir” asit yağmuru özellikle havayı kirleten fosil yakıtların yakılması sonucunda bulutlar içerisine karışan asitlerin yağmur olup yeryüzüne yağması olayına verilen isimdir. “Asit yağmuru nasıl oluşur” konusuna açıklı getirecek olursak: Asit yağmurları fabrikaların ve araçların egzoz gazlarının nem ve buharlaşma etkisiyle gökyüzüne yükselip daha sonra bu gazların yağmura dönüşmesi şekilde meydana gelen tabiat olayıdır. Asit yağmurlarıyla yeryüzüne düşen asitli yağmur tanelerinin içerisinde sülfürük asit ve nitrik asit bulunmaktadır. Bir yağmurun ait yağmuru olup olmadığı yağan yağmurun PH değerine bakılarak tespit edilir. Yağan yağmurun PH değeri 5,6’nın altında bir değerdeyse meydana gelen yağmur şekli asit yağmurudur.

Asit yağmurları” özellikle tarım alanlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Tarımsal ürünlerin olgunlaştığı dönemde meydana gelen asit yağmurları tarım ürünlerinin zarar görmesine neden olur. Özellikle tarımsal ürünlerde çillenme olarak isimlendirdiğimiz durum asit yağmurlarından meydana gelmektedir. Her geçen gün yeni bir sanayi kuruluşunun faaliyete girmesi hava kirliğini arttırmaktadır. Artan hava kirliliği de asit yağmurlarının oluşmasına en büyük etmendir. Azot salınımı yüksek olan dünya devletleri doğayı yok etmemek adına Kyoto Protokolü adı altında bir ataya geldi. Amaç dünya devletlerinin azot salınımlarını en aza indirgemeyi sağlamaktır. Ancak özellikle Çin ülkesinin Kyoto Protokolüne katılmaması dünya üzerindeki kirliliğin devam etmesine neden olmaktadır. Sanayi bakımından çok zengin olan Çin azot salınımı yapmaya devam ettiği sürece tüm ülkeler asit yağmurlarıyla mücadele etmeye devam edecektir.Asit yağmuru zararları

Asit yağmurlarının zararları
Asit yağmurlarının en büyük zararı tabiatta bulunan yeşil alanların yok olmasına sebep olmasıdır. Ait şeklinde yağan yağmurları kökleri vasıtasıyla emen ağaçlar bir süre sonra zehirlenmekte ve kurumaya başlamaktadır. Mineral bakımından zengin olan toprak asit yağmurları neticesinden içerisinde bulundurdukları mineralleri kaybeder. Kaybolan bu minerallerde toprağın verimsiz bir hal almasına ve üzerindeki bitki örtüsünün zaman içerisinde yok olmasına sebep olur. İlerleyen yıllarda asit yağmurlarının özellikle içme sularına karışması neticesinde içme suyu sıkıntısı yaşanmasına neden olması bekleniyor.

sponsorlu bağlantılar

13 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler