Sponsorlu Bağlantılar

Aristoteles kimdir, Aristoteles felsefesi, Aristoteles eserleri ve Aristoteles hakkında bilgi konulu makalemizden tarihin ünlü düşünürlerinden birisi olan Aristoteles hakkında özet bilgi edinebilirsiniz. Felsefe dünyasının ünlü isimlerinden olan Aristoteles tanınmış en önemli filozoflardan birisidir. Gelin Aristoteles hakkında sizlerle birlikte daha detaylı bilgi edinelim.

Aristoteles Kimdir? Eserleri Hakkında Bilgi

Aristoteles Yunan asıllı filozoflardan birisidir. Aristoteles yani kısa Aristo MÖ 384 yılında doğmuştur. Aristoteles henüz 17 yaşındayken Atina’ya gelmiştir. Atina geldikten yaklaşık 1 sene sonra Akademiye girerek Ünlü bilim adamı Platon’un öğrencisi olmuştur. Aristoteles felsefi görüş olarak Platondan çok farklıydı ancak hocası olmasından dolayı ünlü felsefeci Platon’a hiçbir saygısızlıkta bulunmamış ve tartışmaya girmemiştir. Yıllar sonra Platon ölünce daha fazla Atina da kalamadı ve Kral Hermeias’ın yanına gitti. İlerleyen yıllarda Kral Hermeias’ın güzel yeğeniyle evlendi.

AristotelesBu düğün gerçekleştikten sonra tekrar Atina’ya dönen Aristoteles Lykeion adlı bir okul yaptı ve okulun kurucusu oldu. Aristoteles Atina’da 10 yıl kadar kaldıktan sonra dinsizlikle suçlandı ve çok sevdiği Atina’yı terk edip Euboia adasına yerleşti. Bu adaya geldiği zaman etrafındakilere ölümün kendisine bu ada topraklarında geleceğini ve o zamana kadar bu adayı terk etmeyeceğini söylemiştir.

Aristoteles Eserleri

Kategoriai (Kategoriler, Var Olanı dile Getirişin Biçimleri)
Peri Hermeneias (Önerme Üzerine)
Analytika Protera (Tanıtlama, Tanım, Sınıflama ve Bilginin İlkeleri Üstüne)
Physika (Organondan Sonra Fizik)
Peri ta zoa histoira (Canlılar Üstüne)
De generatione et corruptione (Meteoroloji, Üremeler ve Bozulmalar)
De Anima (Ruh Üstüne)

Aristoteles kimdir, Aristoteles felsefesi, Aristoteles eserleri ve Aristoteles hakkında bilgi konusunda eksik gördüğünüz yerler varsa yorum yaparak makalemize destek olabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

19 + 2 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler