Sponsorlu Bağlantılar

Andre Marie Ampere kimdir, Andre Marie Ampere hayatı, buluşları, çalışmaları ve eserleri hakkında makalemizden bilgi edinebilirsiniz. Andre Marie Ampere biyografisi kısa özet halinde sizlere aktarılmıştır.

Andre Marie Ampere Kimdir? Hayatı Buluşları

Fransız asıllı bir fizikçi olan Andre Marie Ampere 1775 yılında Lyon şehrinde dünyaya geldi. Fizik alanında yapmış olduğu çalışmalarla ün kazanan Andre Marie Ampere 1836 yılında Marsilya da hayata gözlerini yumdu.

Ünlü bilim adamı Pascal gibi, o da on üç yaşında koni kesitleri üstüne bir kitap yazdı. Andre Marie Ampere ayrıca botanik, şiir ve müzikle de ilgilenmiştir. 1801 yılında Bourg-en Bresse’e fizik öğretmeni olarak atandı ve 1802 yılında bu kentte olasılık hesaplarının ustaca bir uygulamasını veren Çonsiderations sur la theone mathematique dujeu adlı yapıtını yazdı. Bu çalışmasından dolayı kendisine Lyon kolejinde bir e-sorgu.org kürsü verildi, sonra, 1805 yılında Politeknik okulunda matematik çözümleme okutmanlığına getirildi. Böylece Paris’e yerleşen Ampere kendini eğitime verdi.

1808 yılında üniversitenin genel müfettişi oldu, 1809’da Politeknik okulunda mekanik kürsüsüne atandı. 1814’te Bilimler akademisine (matematik bölümü) seçildi ve 1824’ten sonra bir yandan Collegede France’ta fizik, öte yandan Edebiyat fakültesinde felsefe dersleri verdi.

Bu arada, kimyanın büyük sorunlarıyla da ilgilenmiştir. 1814 yılında Berthollet’ye yazdığı bir mektupta, atomla molekülü birbirinden ayırt ederek, her gazda eşit hacimde aynı sayıda molekül bulunduğu varsayımını ortaya koydu. Ancak asıl önemli buluşlarını fizik alanında yaptı. 1820 yılında Bilimler akademisinin düzenlediği bir oturumda, OErsted deneyini (mıknatıslanmış bir iğnenin elektrik akımı etkisiyle sapması) yineleyen Arago’yu izledi. Birkaç gün sonra, bu deneyi bir kurama bağlayarak devingen elektrikte bulunan manyetik etkilerin kaynağını ortaya koydu. Akımlarla mıknatısların karşılıklı etkileşimlerini inceledi ve akım yönünde yere yatmış bir gözlemciye göre e-sorgu.org sapmanın kuralını belirledi.Andre Marie Ampere kimdir çalışmaları buluşları

İki kapalı akımın birbirini etkilediğini kanıtlayarak elektrodinamiği kurdu. Daha 1821’de, cisimleri moleküllerinde parçacık akımlarının bulunduğunu ve mıknatıslanmanın bunları yönlendirebileceğini göstererek, maddenin elektron kuramının öncüsü oldu. Bütün bu buluşlarını 1827’de yazdığı Sur La tneorie mathematique des phenomenes electrodynamiuques uniquement deduites de l’expetience adlı incelemesinde açıkladı. Bu incelemede elektriğin terimlerini, özellikle de akım ve gerilim sözcüklerini bile yarattı. Galvanometreyi tasarladı, ilk elektrikli telgrafı ve Arago ile birlikte ilk elektromıknatısı buldu. 1832 yılında Hippolyte Pixii’ye ilk manyeto elektrik makineyi yaptırdı.

Mendel Kanunları Nelerdir

Andre Marie Ampere kimdir, Andre Marie Ampere hayatı, buluşları, çalışmaları ve eserleri hakkında sizlerde bildiklerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

15 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler