Sponsorlu Bağlantılar

Alışveriş hayatımızın vazgeçilmezleri arasında var olan bir eylemdir. İnsanlar tarih boyunca gereksinim duydukları şeyleri alışveriş yaparak temin etmişlerdir. Peki, alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekilen hususlar nelerdir sorusunu kendinize hiç sordunuz mu? Bu yazı dizimizde alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekilen hususları maddeler halinde sizlere sunmak istiyoruz.

Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

– Beğendiğiniz bir ürünü gördüğünüz ilk yerden almayınız. Aynı ürün diğer mağazalarda daha ucuza satılıyor olabilir. Bundan ötürü öncelikle fiyat analizi yapın ve aynı ürünü daha ucuza satan dükkanları tercih edin.

– Alışverişle alakalı meşhur bir söz vardır ‘’Ucuz ürün alacak kadar zengin değilim’’ bu sözü dikkate alarak alışverişlerinizi yapmanızda fayda var. Sırf tasarruf edebilmek adına kalitesiz ürünlere yönelmeyin. Alacağınız kalitesiz ürünlerin ömrü kısa olacağından bütçenizde derin yaralara açılabilir.

– Satıcının istemiş olduğu fiyatı direkt olarak kabul etmeyin. Bir ürünü alırken pazarlık etmeye özen gösterin. 1 TL daha ucuza alsanız sizin için kar olacaktır.

– Birçok firma garanti belgesi yerine fiş vermeyi tercih ediyor. Siz ısrarla garanti belgenizi isteyin. Son yapılan kanuna göre fatura ve fişler garanti yerine geçmemektedir.

– Perakende satışlarda sunulan ürünlerin veya ambalajlarının üzerinde o malın; cinsinin, fiyatının, malın işletmeye giriş tarihinin, yerli ya da ithal olduğunu bildiren etiketin bulundurulması gerekmektedir.

– Taksitli ve ön ödemeli satışlarda yazılı sözleşme yapılması ve bu sözleşmenin bir örneğinin de size verilmesi zorunludur. Sözleşmeler sonrasında, sizi mağdur edebilecek beklenmedik bir durum ile karşı karşıya bırakacak bilgi eksiklikleri olmamalıdır.

Tüm bu durumları dikkate alarak yapacağınız alışverişlerin daha verimli olacağı inancındayız. Hepinize iyi çalışmalar dileriz.

sponsorlu bağlantılar

18 + 7 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler