Sponsorlu Bağlantılar

Aksaray küçük bir şehir olmasına rağmen, tarihsel açıdan zengin bir ilimiz olduğundan dolayı bu ilde çok sayıda tarihi gezilecek yer bulunmaktadır. Aksaray’ın nesi meşhur denildiği zaman sizlere saatlerce bilgi verebilecek kadar zengin olan bu şehri kesinlikle görmenizi tavsiye ederiz. Gözde Şehirlerimden biriside Aksaray’dır. Askerde çok samimi olduğum asker arkadaşım geldi biran aklıma. Şimdi sizlere elimizden geldiğince Aksaray ilimizden bahsetmeye çalışacağız. Bir nebzede rehberlik edebilirsek ne mutlu bizlere. Bizim gözümüzden kaçan belirtmek istediğiniz yerler olursa yorum yap kısmından konumuza destek olabilirsiniz.

Nora (Viranşehir) Antik Şehri: Aksaray’ın 30 kilometre güney kısmında Hasan Dağı’nın eteğinde inşa edilmiş olan antik Nora beldesi stratejik mevkide mühim bir askeri merkez özelliği ile tarih bilimcilerinin ilgi duyduğu bir yerdir. Roma ve Bizans evrelerinde ehemmiyetini korumuş olan kasabada bugün bir hayli kilise yer almaktadır. Ayakta kalan yapılar Bizans evresine aittir. Bu kiliseler bazı yönden tahrip olmuşsa da muhtelif freskler halen büyülü ihtişamları ile ilgi çekmeye devam etmektedir.

Aşıklı Höyük: Aksaray’ın 25 kilometre güneydoğusu kısmında bulunur. 1989 seneninden buyana arkeolojik kazılar uygulanmaktadır. Aşıklı Höyük Anadolu’da Akeramik Neolitik Dönem’e ilişkin en antik “ilk köy yerleşimlerini” sunan mühim ören yerlerinden bir tanesidir. Ören yerleri ilgi duyduğunuz yerlerse Aşıklı Höyük favori yerlerinizden birisi haline gelecektir.

Musular: Höyük Aksaray’ın yerleşim tarihinin Aşıklı Höyük’ten sonraki en antik örneklerinden birini meydana getiren Musular Höyük, Gülağaç kazası Kızılkaya kasabasında, Melendiz Irmağı’nın batısında bulunmaktadır. Musular’a ilk defa çağımızdan 8000 sene evvel yerleşildiği belirlenmiştir. Şimdiye kadar 2 ana devre belirlenmiştir. Bunlardan birincisi prehistorik terminolojide “çanak çömleksiz neolitik” olarak isimlendirilen akeramik dönemdir. Sonraki yerleşme etabı “çanak çömlekli” döneme aittir. Bu zamanda yerleşenler evvelki yapı kalıntılarını düzlemiş, bunun üstüne kalın sarımtırak senkronda bir toprak katmanı sermiş ve bu düzlem üstüne şahsı yapılarını inşa etmişlerdir. Bölgeye gittiğiniz zaman bunu rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

Acemhöyük: Aksaray’ın 18 kilometre kuzeybatısında Yeşilova’dadır. MÖ. 3000 senesinde iskân görmüş, en parlayan zamanını MÖ. 2000-1750 senelerinde yaşamıştır. Kentin o zamanki adı kararlı olarak bilinmemekle birlikte, yerli ve ecnebi bilim insanları tarafınca Puruşhanda olduğu zannedilmektedir. 1948 seneninden itibaren sistemli bir halde idame eden kazılar sonucunda Höyükte Assur Ticaret Kolonileri evresine ilişik büyük bir saray ve deposu keşfedilmiştir. Üçüncü katta açığa çıkarılmış olan 2 saray özelliği sadece Acemhöyük için değil, Anadolu mimarlık tarihi bakımından da mühimdir.

Ihlara Vadisi: Bugün gözlemlenebilir 14 halde kilise bulunmaktadır. Bunlardan 10 kadarı diriliğini ve renk uyumunu korumaktadır ve halen gezilebilmektedir. Vadi, naturel özelliği bakımından 9. yüzyıldan itibaren keşişler ve rahipler tarafınca oldukca müsait bir inziva ve yakarma yeri, harp devrinde ise dinlenme, savunma alanı olarak kullanılmıştır. Vadide yer edinen kiliselerde “Hz. İsa’nın Doğumu”, “Müjde”, “Ziyaret”, “Mısır’a Kaçış”, “Son Akşam Yemeği” şeklinde İncil’de geçen mevzular fresko tekniğindeki resimlerde betimlenmiştir.

Aksaray ilinde bu tarihi güzellikler dışında daha birçok gezilip görülmesi gereken yer bulunmaktadır. Zaman ilerledikçe sizlere gezip gördüğümüz ve büyüsüne kapıldığımız yerler hakkında bilgi vermeye devam edeceğiz.

sponsorlu bağlantılar

16 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler