Sponsorlu Bağlantılar

Akraba evliliğinin sakıncaları neredeyse her platformda dile getirilse de akraba evliliğinin zararları göz ardı edilerek akraba evlilikleri yapılmaya devam ediyor. İnsanları duyarlı hale getirmek için çorbada bizimde tuzumuz olsun istediğimiz sizlere maddeler halinde akraba evliliğinin zararları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

sponsorlu bağlantılar

Genel anlamda akraba evliliği kan bağı olan yani aynı soy ağacında yer alan kişilerin yapmış oldukları evliliklere verilen isimdir. Bu evliliklere genelde eğitimin düşük olduğu coğrafyalarda rastlanmaktadır. İlgili evliliklerin yapılmasındaki en büyük sebep mirasın yabancı ailelere geçmemesidir. Ellerinde olan malların nesiller boyu bir ailede kalmasını isteyen kişiler çözümü akraba evliliklerinde bulmaktadır.

Akraba evliliklerinde gözlemlenen en önemli sorun sakat bireylerin dünyaya gelmesidir. Özellikle torunlar arasında gerçekleştirilen evliliklerin büyük bölümünde sakat çocukların dünyaya geldiği, uzak kan bağı bulunan evliliklerde ise bu oranın daha düşük olduğu bilinmektedir. Örneğin dayı çocuklarının ya da amca çocuklarının evlenmesi durumunda sakat bebeklerin dünyaya gelme olasılığı bir hayli yüksektir.

Akraba Evliliğinin Sakıncaları

akraba evliliğinin sakıncaları• Kan uyuşmazlığı ve gen uyuşmazlığı olacağından sakat bireyler dünyaya gelir.

• Aynı kan bağının yer alacak olmasından ötürü dünyaya gelen çocukta tüm genetik hastalıklar bulunur.

• Anne kan uyuşmazlığı olacağından dolayı hamileliği sırasında aşırı kanama yaşar.

• Hamile bayanların düşük yapma ihtimali bir hayli yüksektir.

• Genetiği bozuk bireyler meydana gelir ve bu bireylerin hastalanma ve hastalıklarını geçirme oranları yüksek olur.

Makalemizde yer alan akraba evliliğinin sakıncaları hakkında verdiğimiz bilgilerden yola çıkacak olursan en büyük zarar doğacak bireyleredir. Sakat bir çocuğu dünyaya getirip bunun vebalini almak istemiyorsanız akraba evliliklerinden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

sponsorlu bağlantılar
Kategori: Eğitim, Sağlık

9 Yorum Yapılmış.

 1. zeynep diyor ki:

  yazanın eline sağlık hem kısa hemde öz çok işime yaradı doğrusu :) :) :)

  • admin diyor ki:

   Hazırlamış olduğumuz makalemizi beğendiğinize memnun olduk. Eğitim hayatınızda başarılar dileriz.

 2. emel kaskar diyor ki:

  Akraba evliliğinin sakıncaları arasında toplumun ayıplaması da yer alıyor. Bizim mahallede yaşayan necati abi teyzesinin kızıyla evlenince çok ayıplandı ve mahallesini değiştirmek zorunda kaldı. Emin olun böyle bir evlilik yapacaksanız çok ciddi sorunlar yaşarsınız. Dünyada bir sürü kadın ve erkek varken akrabanızla evlenmeyin. Ayrıca sakat bir çocuğa bakmak çok zordur. Özellikle bayanlar sakat evladı olduğu için evine tıkınıp kalır. Lütfen kendizin ve doğacak olan çocuklarınızın hayatını karartmamak için akraba evliliklerinden uzak durun.

 3. Serkan diyor ki:

  Teşekkürler!

 4. nurseli diyor ki:

  bu sayede 100 aldım

 5. melis diyor ki:

  harika kısa ve öz herkese bu siteyi öneririm

 6. ayşe deniz diyor ki:

  çok teşekür ederim

17 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)  


Saatlerin Anlamları yecüc mecüc