Sponsorlu Bağlantılar

Ağrı ili bozulmayan tarihi dokusu ile doğu bölgesinin en beğenilen şehirlerinden birisidir. Ülkemizin en yüksek yerlere bu ilin sınırları içerisinde yer aldığından dolayı özellikle kış turizmine ilgi duyan kişiler Ağrı ilini kış tatili için tercih etmektedir. Ağrı’nın nesi meşhur konusunda bir bilginiz yoksa ve bu ile gitmeyi düşünüyorsanız Ağrı tarihi gezilecek yerler hakkında sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

İshakpaşa Sarayı: 1789 yılında vezir olan Hasan Paşanın erkek çocuğu İshak Paşanın Doğu Bayazıt’da bir tepe üstünde, inşa ettirdiği saray, 360’ı gören oda ve salonları ile Osmanlı saray dünyasında isminden söz aeetiren bir saeaydır. 760 metre karelik bir alanı kaplayan sarayın inşasının yaklaşık olarak 99 sene sürdüğü ifade edilmektedir. ”U” gibi, birbirine 2 avlu etrafında toplanmış binalarının mimarisinde muhteşem taş işçiliği, oymacılığında ve duvar süslemelerinde ise Fars, Selçukluve Osmanlı medeniyetlerinin ortak tesiri ortaya çıkar.

Ağrı Dağı: Doğubayazıt ovasının kuzeydoğusu kısmında büyük bir görkemle yükselen ve 5165 metreyle yalnız Türkiye’nin değil, bununla beraber Avrupa’nın en yüksek zirvesi olan Ağrı dağı, ülkemizin dağ turizmi yönünden en yüksek potansiyeline haiz volkanik dağlarından bir tanesidir. Ağrı dağı, dağcılık sporuyla haşır neşir olan kişilerin aradığı tüm hususlara haizdir. Çaylak dağcıların kolaylıkla çıkabileceği basit istikametleri olduğu gibi, ustalaşmış dağcıların aramış olduğu tırmanılması zor tarafları da yer almaktadır. Tırmanış mesafesinin yüksek olması ve çıkışın başladığı yere değin motorlu araçlarla gidilebilmesi de mühim bir avantajdır. Bu da ağrı dağının dağcılık için önemli bir yer olmasına vesile olmaktadır.

Meteor Çukuru: Doğubayazıt’ ın 35 Kilometre doğusunda İran hududuna 2 Kilometre uzaklıkta basitçe ulaşılabilen bir yerdedir. 1892 senesinde düşen gök taşının meydana getirmiş olduğu bir çukurdur. Evrende büyüklük ve derinlik bakımından Alaska’dakinden sonrasında ikinci büyük meteor çukurudur. Genişliği 35 m. Derinliği altmış metredir.

Nuh’un Gemisi: Doğubayazıt’ a bağlı Telçeker ve Üzengili köyleri arasındaki bir kesimde yer edinen organik bir anıttır. Türkiye-İran transit yoluna 4 Kilometre uzaktadır. Bu abide, vapur biçimli bir siluet durumundadır. Bu benzerliğinden ötürü Nuh tufanı neticesinde karaya oturan geminin burada kalmış olduğu ve siluetin bu gemiye ilişik olduğu ifade edilmektedir. Bu söylentiden hareketle oldukça sayıda bilim insanı bölgeye gelerek incelemelerde yer almıştır.

Balık Gölü: Doğubayazıt’ ın altmış Kilometre Kuzeybatısında bulunur. 2241 metre rakımıyla Türkiye’nin en yüksek göllerinden bir tanesidir. Sektöründeki dağlardan gelen minik dereler, kıyıdaki pınarlar ve yeraltı sularıyla beslenir. Gölün şimal tarafında, üstünde tarihi kalıntılar da yer alan 4 dekar boyutunda bir ada yer almaktadır. Bu ada üstünde kuluçkaya yatan kadife ördek popülasyonuyla göl, Türkiye’nin en mühim 100 kuş alanından biri olarak benimsenir. Bununla birlikte balık gölünün bölgedeki aslolan ünü yetiştirdiği al benekli alabalıktan meydana gelir. Ama büsbütün organik bir ortamda yetişen bu balığın sofralara gelişi o kadar rahat olmamaktadır. Zira göl kış mevsiminde metrelerce kalınlıkta buz tabakasıyla kaplanır. Balıkçılar işte bu kalınca buzda açtıkları deliklerden balık avlayabilirler. Zorlu şartlarda bu balık avlandığından dolayı fiyatı birçok balığa oranla pahallıdır.

Dogubayazıt Sazlığı: Doğubayazıt kazası ile Ağrı dağı arasındaki boşlukta yer edinen 2 gölü ve bunların içinde uzanan bataklıkları kapsar. Bu sazlık da Türkiye’nin en mühim 100 kuş alanı içinde yer almaktadır. Sazlık, Balık Gölünden ve Tendürek Dağlarından varan derelerle beslenir. Kesimde sık görülen kuş çeşitleri ise çayır delicesi, erguvani, balıkçıl, boz ördek, pasbaş, turna, patka, kızılgaga, ve kızılbacak olarak sayılabilir.

Ağrı ilini marka yapan en güzel şeyler bunlardır ancak ilde daha gezilip görülmesi gerekilen birçok yer bulunmaktadır. İlerleyen günlerde sizlere elimizden geldiğince diğer tarihi mekanlar hakkında da bilgiler vermeye çalışacağımızdan emin olabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

13 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler