Sponsorlu Bağlantılar

Adalet bölümü maaşları, adalet çalışma alanları, iş olanakları, adalet bölümü mezunları ne iş yapar adalet bölümü hakkında bilgi. Üniversite sınavına hazırlanıyorsanız ve adalet bölümünü tercih etmeyi düşünüyorsanız bu bölümü tercih etmeden önce yazımızın devamında yer alan detaylı bilgilere göz atmanızda fayda var. Sizlere verdiğimiz bilgiler ışığında bölüm hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu bölümün kurulmasındaki asıl amaç bu bölümden mezun olan kişilerin hakim ve savcılara yardımcı olmalarının sağlanmasıdır. Bu bölümden mezun olan kişiler hakim ve savcıların yanında çalışabileceği gibi icra memurluğu veya icra memuru yardımcılığı görevlerinde de aktif rol alabilirler.

Adalet bölümü okuması zor bir bölümdür. Derslerin büyük bölümü ezbere dayalı olduğundan dolayı ezberiniz kuvvetli değil ise adalet bölümünde başarılı olmak için bir hayli çabalamanız gerekiyor. Kamu hukuku ve özel hukuk bilgisi, hukuk bilgisi, hukuk usulü bilgisi, ceza ve ceza usulü bilgisi, icra-iflas bilgisi, avukatlık ve noterlik mevzuatı, mali mevzuat, hukuk dili, adli tıp, infaz bilgisi, kalem mevzuatı gibi hukuk bilgilerinin yanı sıra, daktilografi, Türkçe, yabancı dil, muhasebe, işletme yönetimi, arşiv ve dosyalama teknikleri gibi teorik ve uygulamalı dersler ilgili bölümde okutulan belli başlı dersler arasında yer almaktadır.

Bu bölümden mezun olan kişiler özellikle kamu alanında çalışmaktadır. Ancak son zamanlarda bazı bankalar işlerini kolaylaştırmak adına bu bölümün mezunlarını işe almaktadır. İlgili bölümden mezun olup işe başlamanız durumunda minimum 2000-2500 TL civarında maaş alırsınız. Kariyerinizi bu alanda çizmek istiyorsanız adalet bölümü taban puanları bağlantısından ne kadar puan almanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

19 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler