Sponsorlu Bağlantılar

Ankara Antlaşması 20 Ekim 1921 tarihinde Fransa ile imzalanmış olan bir antlaşmadır. 1921 Ankara atlaşması sonuçları hakkında detaylı bilgiye yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. Ankara Antlaşmasının Türk tarihi açısından önemini makalemizin sonuna geldiğinizde kavrayacaksınız.

1921 Ankara Antlaşması Sonuçları Hakkında Bilgi

Ankara Antlaşması 20 Ekim 1921 tarihinde TBMM ile Fransa hükümeti arasında imzalanmıştır. Bu antlaşmaya Ankara Antlaşması denilmesinin sebebi antlaşmasının Ankara ilinde imzalanmış olmasından kaynaklanmaktadır. Kurtuluş Savaşı yıllarında bizleri en çok yıpratan devletlerden birisi olan Fransa Türk halkının mücadelesini görünce amacına ulaşamayacağını anlamış ve Türk tarafıyla yakınlaşmaya karar vermiştir. TBMM ve Fransa arasındaki ilk yakınlaşma 23 Şubat 1921 tarihinde düzenlenen Londra Konferansında olmuştur.

Ankara AntlaşmasıBu konferansa katılan Bekir Sami Bey Fransız yetkililerle bir antlaşma yapmış olsa da TBMM bu yapılan antlaşmayı Misakı Milliye aykırı bulduğu için kabul etmemiştir. Bunun üzerine Fransızlar ülkemizin güney bölgelerini işgal etmeye devam etmiştir. İlerleyen günlerde TBMM ile SSCB arasında Moskova Antlaşmasının imzalanması ve 2. İnönü savaşının kazanılması Fransa hükümetini tedirgin etmeye başlamıştı. Daha sonra Sakarya Savaşını da Türklerin kazanması Fransa hükümetinin yalnız kalmasına neden oldu ve Fransa TBMM ile antlaşmak zorunda kaldı. 20 Ekim 1921 tarihinde Fransız yetkililer ile TBMM arasında Ankara Antlaşması yapılarak barış sağlandı.

Antlaşmaya göre Fransa ile aramızdaki düşmanlık sona erdi. Güneybatı sınırımız Hatay ve İskenderun dışında bugünkü durumunu aldı. Böylece ölü doğan Sevr Antlaşması yasal olarak da değerini yitirdi.

1921 Ankara Antlaşması hakkında sizlerde bildiklerinizi veya eksik gördüklerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

12 + 2 = ? (İşleminin Sonucu)  


Sponsorlu Bağlantılar
Saatlerin Anlamları
Eğitim
yecüc mecüc
Kısa Bilgiler